Karanfilin Bilinmeyen O Faydaları, Karanfilin faydaları nelerdir nasıl kullanılır?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karanfilin Bilinmeyen O Faydaları, Karanfilin faydaları nelerdir nasıl kullanılır?
Bu faydalar, sindirime yardımcı olmayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve diyabeti kontrol etmeyi içerir . Karanfil ayrıca ağız hastalıkları ...

Bu faydalar, sindirime yardımcı olmayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve diyabeti kontrol etmeyi içerir . Karanfil ayrıca ağız hastalıkları ve baş ağrılarıyla savaşmaya bile yardımcı olabilecek anti-mutajenik ve anti-mikrobiyal özellikler içerir

KARANFİL NEDİR?

Karanfil, başta Asya olmak üzere dünya genelinde çeşitli şekillerde kullanılan popüler bir baharattır. Bir dizi farklı Asya mutfağında bir mutfak üssü oluşturur.

Karanfil, Syzygium aromaticum ağacındaki çiçeklerin kurutulmuş tomurcuklarıdır . Myrtaceae adlı bitki ailesine aittir . Tropikal ve subtropikal koşullarda yetişen herdem yeşil bir bitkidir.

Karanfil, kurutulmuş tomurcuklar, saplar ve yapraklar dahil olmak üzere bitkinin çeşitli kısımlarını ilaç yapmak için kullanan bir bitkidir. Karanfil yağı , eski tıbbi özellikleri ile ünlüdür.KARANFİL KULLANIM ALANLARI

Karanfil binlerce yıldır Hindistan ve Çin'de sadece baharat olarak değil aynı zamanda birçok rahatsızlığa ilaç olarak da kullanılmaktadır.

Diş çürümesi ve ağız kokusu (kötü nefes) için karanfil kullanılır.

Çin tıbbında karanfilin afrodizyak özelliklere sahip olduğu düşünülüyor.

Öğütülmüş karanfil, geleneksel olarak iyileştirme amacıyla küçük kesiklere uygulanır.

Karanfil çayı tıkanıklığı gidermek için popüler bir sıcak içecektir.

Karanfil yağının baş ağrılarını, şişkinliği gidermeye ve ayrıca çatlakları azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca yaygın olarak böcek kovucu olarak kullanılır. Sadece suya birkaç damla ekleyin ve yok olduklarını görün!

KARANFİLİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Besin maddeleri ve biyoaktif bileşiklerle dolu olduğundan, az miktarda karanfilin bile bazı ilginç sağlık yararları sunması şaşırtıcı değildir. Sağlık yararlarına bir göz atalım.

GASTROİNTESTİNAL SAĞLIĞI ARTIRMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Karanfilin çeşitli geleneksel tıbbi kültürlerde mide sorunlarına yardımcı olmak için kullanıldığı bilinmektedir.

karanfil sindirimi artırmak ve gastrointestinal tahrişi kontrol etmek için kullanılıyor. Ayrıca, kızarmış karanfilin yutulması, anestezik özelliklerinden dolayı kusmayı bile durdurabilir. Aynı zamanda ülserlere karşı etkili bir ajan olabilir.

KARACİĞER KORUMASINA POTANSİYEL OLARAK YARDIMCI OLUR

Karanfil, hayati organları serbest radikallerin, özellikle karaciğerin etkilerinden korumak için ideal olabilecek yüksek miktarda antioksidan içerir. Metabolizma, uzun vadede, karaciğerdeki antioksidanları azaltırken, serbest radikal üretimini ve lipid profilini artırır. Bu gibi durumlarda, karanfil özleri, hepatoprotektif özellikleriyle bu etkilere karşı koymada yardımcı bir bileşen olduğunu kanıtlayabilir.

AĞIZ SAĞLIĞINI DÜZELTMEYE YARDIMCI OLABİLİR

Diş eti iltihabı ve periodontitis gibi diş eti hastalıklarının azalması için karanfil alınabilir. bazı araştırmalara göre, karanfil tomurcuğu özleri, çeşitli ağız hastalıklarından sorumlu olan oral patojenlerin büyümesini önemli ölçüde kontrol etme potansiyeline sahiptir. Ağrı kesici özelliğinden dolayı diş ağrılarında da kullanılabilirler.Kaynak: https://www.ilkduy.com/haber/karanfilin-bilinmeyen-o-faydalari-karanfilin-faydalari-nelerdir-nasil-kullanilir-38436


Abone ol


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yağ Lekelerini Söküp Atan YöntemlerÖnceki Haber

Yağ Lekelerini Söküp Atan Yöntemler

Süpürme Sırasında Sıklıkla Unutulan 10 YerSonraki Haber

Süpürme Sırasında Sıklıkla Unutulan 10 Y...

İQ Emlak

Yorum Yazın

İQ Emlak